Furkan Nuka Birgün “Farz-ı Muhal”

Oyuncaklar, gerçeküstü hikayelerin yazılıp oynandığı bir evrenin objeleri. Daha konuşmaya başlamadan rengi, kokusu ve dokusuyla hisleri harekete geçiren bu oyuncakların büyülü dükkanlardan satın alınıp, paketlenmeden önce de birer hikayesi var. Bu hikaye “Farz-ı Muhal”de, “Tatavla” isimli gerçek üstü bir semtte el yapımı oyuncaklarıyla bilinen Metin Usta’nın atölyesinde başlıyor. Uçan balonlar, ahşap kuklalar, oyuncak arabalar, tahta atlar, buharlı lokomotifler, rengarenk yapbozlar, bebek evleri bu küçük dükkanda Metin Usta’nın hayal gücüyle hayat buluyor; küçük ellerle buluştuğunda ise yeni hikayelere doğru yolculuklarına başlıyorlar. Her biri, sınırsızca kurgulanmış yüzlerce oyunun başrol oyuncusu oluyor. Metin Usta’nın oyuncaklarına düşkün olanlar, onları yalnızca satın alıp evine götürenler değil; oyuncak hırsızları da dükkanın etrafında pusu kurmuş, iş başında. 

Metin Usta’nın atölyesinden çıkma oyuncakların etrafında dolaşan sergi, aynı zamanda bugün hala cumbalı evleri, pastaneleri, meyhaneleri, çay bahçeleriyle var olan Tatavla (Kurtuluş) semtinin fantastik bir okuması. Tepesinden Haliç’i gören, Pera’ya komşu bu semt, geçmişine dair izler barındıran detaylarla her bir çalışmada tekrar nefes alıyor. Aya Dimitri Kilisesi’nin bulunduğu tepe üzerine yayılmış semtin dar sokakları, yokuşları, dükkanları, atölyeleri, sakinleri de bu hikayeyi tamamlıyor. 

“Farz-ı Muhal”, Furkan Nuka Birgün’ün ''Tatavla'' semtine dair referanslar barındıran önceki sergilerinin bir yansıması; çizgi roman şeklinde okunabilen fantastik bir hikaye. Sergi, oyuncaklar vasıtasıyla çocukluk dönemine açılan bir tünel görevi görürken anılara dokunuyor ve ‘varsaymak’ kelimesini akla getiriyor. Kapısı bir oyuncak dükkanı vasıtasıyla aralanan bu dünyada yaşama ve bu oyuncaklara sahip olma düşüncesi ile birlikte yıllar öncesinden kalma oyuncak sandıklarının da kilitleri açılıveriyor. Çocukluk anıları canlanıyor, bilinçaltının köşesinde kalmış hikayeler su yüzüne çıkıyor. 

***

''Suppose'' Furkan Nuka Birgun

Toys are the objects of a world in which surreal stories are written and performed. Bought and packaged in magical shops, these toys which move the senses by colour, smell and texture have their own stories. In ‘Suppose’, these stories start in craftsman Metin’s shop which is known for handmade toys in a surreal neighbourhood called ''Tatavla''. Flying balloons, wooden puppets, toy cars, hobby horses, steam locomotives, colourful puzzles, doll houses spring to life in this little shop by the imagination of craftsman Metin. Meeting their little buyers they begin a journey and head to new stories. Each of them becomes the main character of hundreds of games. The ones who are fond of Metin’s toys are not only the buyers but also little shoplifters who are hiding and waiting around the shop.

This exhibition which is about the toys created in craftsman Metin’s studio is a fantastic description of Tatavla (Kurtulus) which still exists with bay window houses, patisseries, public houses and gardens. Neighbour to Pera and Halic, Tatavla comes to life in each work including details going back to past. Besides narrow and steep roads, shops, studios and residents of this neighbourhood complete this story. 

''Suppose'' is like a reflection of Furkan Nuka Birgün’s previous exhibitions which refer to Tatavla neighbourhood as well. Moreover it is a fantastic story that can be read as a comic book. Having references to childhood memories through toys, the exhibition gets the audience back in time and recall ‘supposing’ to mind. Assumption of living in this neighbourhood and having these toys in this world also associates with the toy chests in our childhood. 
Old memories and stories stored in subconscious revive at once.
Kurmalı Araba I - 50x35cm
Kurmalı Araba II - 50x35cm
Tahta At - 70x50cm
Kar Balonu - 35x50cm
Akvaryum - 35x50cm
Balonlu - 35x50cm
Evim Güzel Evim - 35x50cm 
Muhit - 35x50cm
Biblo - 35x50cm 
Utangaç - 35x50cm
Çıtalı - 35x50cm
Gaz Lambası - 35x50cm
Fener - 35x50cm
Kuş Cenneti - 50x70cm
Kuklalar - 35x50cm
Yeni Yıl - 25x35cm
Sarı - 25x35cm
Hurdalık - 50x70cm
THANK YOU :)
Back to Top